Trendy
Każdy z nas, robiąc mniejsze lub większe zakupy w dużych supermarketach bądź centrach handlowych nie raz spotkał na swojej drodze uśmiechnięte dziewczyny, które informują o atrakcyjnej promocji, zachęcają do degustacji lub przetestowania określonego produktu oraz przekonują do jego zakupu. Młode kobiety wyróżniają się nie tylko odmiennym strojem (obowiązkowo w kolorach zgodnych z identyfikacją wizualną marki i z logo firmy), ale również szerokim uśmiechem i nienaganną prezentacją. W końcu promocja produktów przez hostessy to świetne rozwiązanie marketingowe, które poza korzyściami doraźnymi, niesie za sobą również efekty długofalowe.
Co to jest promocja bezpośrednia?
Marketing bezpośredni, a więc działania, których podejmują się
profesjonalne hostessy, polega na niczym niezapośredniczonej komunikacji z klientem, kontakcie indywidualnym, mającym na celu wywołanie u konsumenta określonej reakcji. Ostatecznym celem jest oczywiście doprowadzenie do transakcji, a więc zakupu promowanego produktu. Z takiej formy promocji, której nieodłącznym elementem są usługi hostess-promotorek bardzo często korzystają producenci wyrobów spożywczych. Wówczas zastosować bowiem można akcje polegające na degustacji, atrakcyjnych promocjach, pokazach kulinarnych, a nawet mini-konkursach.
Rola hostessy
Do zadań hostess zatrudnianych do bezpośredniej promocji konkretnego produktu zalicza się: - przygotowanie do promocji (zapoznanie się z briefem przygotowanym przez firmę zlecającą promocję). Hostessa musi poznać produkt i jego cechy szczególne, a także firmę, dla której będzie pracowała. - obsługa stoiska promocyjnego i alejki produktowej. Hostessa powinna dbać o porządek oraz odpowiednią ekspozycję towaru. Zazwyczaj musi przejąć obowiązki merchandisera na wytyczonym obszarze, gdyż otrzymuje osobne stoisko z zaaranżowaną specjalnie na czas akcji promocyjnej przestrzenią. - nawiązywanie kontaktów z konsumentami. Hostessa przede wszystkim ma wywoływać zainteresowanie, nawiązywać dialog z potencjalnymi klientami, a w ostateczności sprawić, by ten nabył towar. - dystrybucja materiałów reklamowych (o ile zleceniodawca zaopatrzył hostessę w ulotki, broszury itp. jej obowiązkiem jest wręczanie ich klientom).