09 listopad 2017

Hostessa - co to za praca?

Jak zacząć?
Jak wiemy, hostessy to młode, uśmiechnięte dziewczyny, które wspomagają działania marketingowe firm, wynajmujących je do obsługi różnego rodzaju eventów. Ich zadaniem jest m.in. promocja produktów lub usług w galeriach handlowych, obsługa informacyjna i organizacyjna stoisk targowych i konferencji, a także opieka nad gośćmi bankietów i imprez firmowych. Czy wiemy jednak skąd wzięła się ta nazwa, jaka jest prawidłowa definicja tego stanowiska i czy hostessa to w ogóle zawód?

Etymologia słowa „hostessa”

Słowo „hostessa” pochodzi od angielskiego „hostess”, które w języku polskim tłumaczymy na gospodynię, kobietę przyjmującą i dbającą o gości, a więc i gospodynię programu telewizyjnego czy imprezy rozrywkowej. W rodzimym języku „hostess” stanowi również odpowiednik naszej stewardessy. O ile w większości krajów anglicyzmu tego używa się w odniesieniu do rozmaitych zadań personelu promocyjnego, w języku angielskim częściej używanym zwrotem jest „promotional model”. „Hostess” zarezerwowane jest bowiem wyłącznie dla zadań typowych dla gospodyń eventu, czyli witania i zapraszania gości, wskazywania miejsc oraz zbierania i przekazywania próśb lub zastrzeżeń.. Agencja hostess i agencja modelek - Papilio

Klasyczna definicja

Standardowa definicja słowa „hostessa” podaje, że jest to młoda, atrakcyjna dziewczyna, przeważnie studentka bądź uczennica szkoły ponadgimnazjalnej. Zajęcie te traktowane jest raczej jako praca dodatkowa, dorywcza, „po godzinach”.

Czy to już zawód?

Ku zaskoczeniu wielu w polskiej klasyfikacji zawodów i specjalności hostessa widnieje jako zawód. Stąd też współcześnie młode dziewczyny próbujące swoich sił na tym stanowisku mają duży dostęp do bogatej oferty kursów, szkoleń, a nawet szkół policealnych dla hostess. Oczywiście nie oznacza to, że kandydatki należy oceniać jedynie na podstawie tego, czy posiadają jakikolwiek certyfikat bądź dyplom, czy też nie. Zawód ten wymaga przede wszystkim umiejętności miękkich i doświadczenia, nie zaś znajomości wyuczonych na pamięć regułek.

Co tak naprawdę się liczy?

Niestety, po dziś dzień wiele osób uważa, że wystarczy być młodą, ładną i szczupłą, aby zostać hostessą. Nie jest to prawdą. Bez naturalnego uśmiechu, otwartości, życzliwości, przebojowości, inteligencji, odwagi w nawiązywaniu kontaktów, umiejętności pracy w zmiennych warunkach, znajomości zasad savoir-vivre nie da się zdziałać zbyt wiele.