15 czerwiec 2018

Sampling - co to jest?

Eventy
Wszyscy, a przynajmniej w większości przy różnych okazjach lubimy otrzymywać wszelkiego rodzaju próbki produktów oraz gadżety reklamowe. Cieszy nas, że jako jedni z pierwszych możemy przetestować towar, który dopiero wchodzi, albo za jakiś czas wejdzie do sprzedaży. Poza tym, darmową rzecz odbieramy na zasadzie upominku. Z punktu widzenia przedsiębiorstw sampling produktów, bo tak fachowo nazywają się tego typu akcje jest więc świetnym narzędziem marketingowych. W wyniku takich działań można bowiem zwiększyć świadomość marki wśród konsumentów oraz poszerzyć grono potencjalnych klientów. Zanim jednak zdecydujemy się na produkcję próbek, niezależnie od tego, czy to Trójmiasto czy mała mieścina musimy dobrze przemyśleć i zaplanować sampling. Co to jest, czy warto z niego skorzystać, w jakich sytuacjach się sprawdza, jak przeprowadzić taką akcję? Podpowiadamy!

Czym jest sampling produktów?

Sampling produktów to działanie na rzecz wsparcia sprzedaży. Dystrybucja wśród konsumentów darmowych próbek jakiegoś produktu nie tylko poprawia wyniki sprzedaży, ale również buduje świadomość i pozytywny wizerunek marki, a także umacnia pozycję rynkową firm, które są znane odbiorcom już od dłuższego czasu. Agencja hostess i agencja modelek - Papilio

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na akcję samplingową?

Wymienić można co najmniej kilka sytuacji, w których sampling produktów przynosi naprawdę zauważalne efekty - oczywiście pod warunkiem, że zostanie właściwie zaplanowany i przeprowadzony. Do momentów tych zaliczamy: wprowadzenie nowego produktu na rynek, wprowadzenie nowych produktów do oferty danej firmy, zmianę parametrów znanego już klientom produktu. Takie akcje są również korzystne, gdy pomimo użytkowania artykułu przez wielu klientów jego sprzedaż maleje, gdy świadomość marki osiąga wysoki poziom, lecz rynek jest mało nasycony. Wreszcie sampling może służyć ponownemu zwróceniu uwagi grupy docelowej na produkt, kiedy ta skierowała się ku konkurencji.

Jak zaplanować sampling produktów?

W planie organizacji akcji samplingowej przede wszystkim należy określić cel działania i grupę docelową, wybrać produkt, a także stworzyć harmonogram działań i zdecydować się na okoliczności, w jakich będzie się ona odbywać. Ponadto należy zatrudnić hostessy, które to będą odpowiedzialne za dystrybucję próbek produktów, a więc i bezpośredni kontakt z potencjalnymi klientami.