22 październik 2017

Prawa hostessy

Jak zacząć?
Podstawowa znajomość prawa przydaje się w każdym zawodzie, również na stanowiskach, które w żaden sposób nie są związane z wiedzą dotyczącą kodeksów, artykułów i paragrafów. Umiejętność zrozumiałego czytania umów zawieranych z pracodawcami, może wybawić nas z niejednej opresji. Dlatego jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do reguł współpracy z agencją hostess i modelek, jeśli nie rozumiesz treści umowy zawsze, ale to zawsze zadawaj pytania, proś o wyjaśnienie, a nawet o ewentualne poprawki. Dobrze, abyś wiedziała na co, według polskiego prawa wcale nie musisz się zgadzać rozpoczynając karierę jako hostessa. Agencja hostess i agencja modelek - Papilio

Wynagrodzenie

Przede wszystkim agencja hostess nie może proponować Ci wynagrodzenia niższego niż 13 zł brutto za godzinę, o czym mówi ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jeśli jesteś uczennicą lub studentką i z pracodawcą zawierasz umowę o pracę lub umowę zlecenie, do ręki powinnaś więc dostawać co najmniej 11 zł za godzinę pracy. Ta minimalna stawka nie dotyczy natomiast umów o dzieło ani wynagrodzenia prowizyjnego, przy którym samodzielnie decydujesz ile w ciągu dnia i w jakim miejscu realizujesz zlecenie.

Brak rekompensaty za okres zakazu przyjmowania zleceń

Rzeczą normalną jest, że agencje zakazują hostessom, które zatrudniają do akcji promocyjnych określonych produktów lub usług, podejmowanie zleceń konkurencyjnych w okresie obowiązywania umowy. Nie mogą przecież dopuścić do sytuacji, w której ta sama dziewczyna jest twarzą dwóch podobnych do siebie towarów, walczących ze sobą o pozycję lidera. Stąd też istnieje możliwość przedłużenia takiego zakazu na określony czas po umowie. Wówczas agencja jest jednak zobowiązana wypłacić hostessie rekompensatę. Pamiętaj więc, by podpisując umową zwrócić uwagę, czy jest w niej mowa o wypłacie odpowiedniej kwoty.

Wymóg nieodwołalnej, wiecznej zgody na eksploatację wizerunku

Jako, że wizerunek to jeden z elementów Twoich dóbr osobistych, zgodę na jego rozpowszechnianie możesz odwołać w każdej chwili. Oczywiście dotyczy to wyłącznie przyszłości, nie zaś opublikowanego już wizerunku na rzecz sesji fotograficznej z 3-letnim okresem eksploatacji, w której byłaś twarzą marki .