15 czerwiec 2017

Praca hostessy – informacje praktyczne

Eventy
Gdy wiemy już, na czym mniej więcej polega praca hostessy, jakimi cechami powinna wyróżniać się kandydatka na to stanowisko oraz jak poszukiwać wymarzonej agencji pora na nieco praktycznych informacji. Od którego roku życia można aplikować na zlecenia? Czy wykształcenie ma znaczenie? Czy wystarczy ładny wygląd, czy może należy posiadać jakąś specjalistyczną wiedzę? Jaką umowę agencja podpisuje z przyszłymi pracownicami? Czy możliwe jest pogodzenie pracy ze szkołą lub studiami? Przekonajmy się. Agencja hostess i agencja modelek - Papilio

Wiek i wykształcenie

Kandydatka na hostessę musi mieć co najmniej 17 lat oraz uczyć się lub studiować. Wobec tego, od dziewczyn nie wymaga się posiadania wykształcenia wyższego. Konieczne jest natomiast ciągłe zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin – od kosmetologii, przez bankowość, aż po motoryzację. Absolutną podstawą jest oczywiście znajomość technik obsługi klienta.

Umowa z agencją

Zazwyczaj agencje swoją współpracę z hostessami poświadczają umową zlecenie. Może ona zakładać zarówno dłuższy okres czasu, jak i dotyczyć jednorazowego zlecenia na konkretny event, akcję promocyjną, targi wystawiennicze bądź spotkanie biznesowe czy galę. Wymiar godzin pracy oraz dokładne terminy ustalane są przez klienta, który biorąc udział w danym wydarzeniu wynajmuje od agencji dziewczyny. Ostatecznie decydują oczywiście hostessy – to od nich zależy czy przyjmą zlecenie czy nie. Dzięki temu z łatwością taką formę zarobku można połączyć z innymi zajęciami – szkołą, studiami itp.

Praca w weekendy

Hostessy pracują przede wszystkim w weekendy – od piątku do niedzieli, po 8-10 godzin dziennie. Zanim jednak trafią na dany event każdorazowo muszą przejść odpowiednie szkolenie, na którym pozyskają informację o kliencie, prowadzonej przez niego działalności, a także sprzedawanych produktach lub usługach. Podczas pracy muszą natomiast dbać o to, czy towary są dobrze wyeksponowane oraz czy klienci mają do nich łatwy dostęp. Ponadto, dziewczyny na tym etapie powinny wykorzystywać wiedzę nabytą w czasie szkolenia – zachęcać przechodniów do przetestowania promowanego produktu, udzielać podstawowych informacji i odpowiadać na ewentualne pytania.